TRLUG - Kullanım koşulları

A- GENEL:
1-) TRLUG üyesi olan herkes aşağıdaki kuralların tamamını kabul etmiş sayılır. Bu kurallar bütününe uymayan üyeler forumdan uzaklaştırılır.
2-) TRLUG bünyesinde üyenin gönderdiği her mesajdan üyenin kendisi sorumlu olup forumumuz hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmemektedir.
3-) TRLUG yöneticileri, forum kurallarını değiştirme hakkını saklı tutmakla birlikte tüm üyeler kuralları takip etmekle yükümlüdürler.

B- YETKİLER VE GÖREVLER:
4-) Forumdaki en yetkili kişiler Yöneticilerdir (Administrator). Yöneticilerin görevi, sitenin teknik işlemleri ile ilgilenip, olası sıkıntıları çözümlemektir.
5-) Moderatörlerin görevi, yetkili oldukları yerlerde forum kurallarının ihlal edilmesini engellemek ve forumdaki düzeni sağlamaktır.
6-) Yöneticiler ve Moderatörler dışında foruma mesaj yazmak ya da okumak amacıyla gelen herkes "üye" ya da "kullanıcı" olarak tanımlanır.

C- FORUM KULLANIMI:
7-) Foruma; TÜRKİYE CUMHURİYETİ devleti yasalarını ve uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen içeriklerin (mesaj, link, görsel, dosya v.b.) gönderilmesi yasaktır. Bu tür içeriklerin tespiti halinde, tüm sorumluluk paylaşımı yapan üyeye aittir ve zaruri hallerde gerekli bilgiler ilgili merciler ile paylaşılabilir.
8-) Telif hakkı alınmış her türden içeriğin, telif sahibinden izinsiz paylaşımı yasaktır. Bu tipteki tüm paylaşımlar (henüz resmi olarak lansmanı yapılmamış, sızıntı görseller vs), yöneticiler tarafından kaldırılır. Bu tür içeriklerin yöneticiler tarafından fark edilmemesi halinde; hukuki sorumluluğu, ilgili içerik paylaşımını yapan üyenin kendisi üstlenmiş kabul edilir.
9-) TRLUG oluşumu, The LEGO Group tarafından resmi olarak tanınan ve bu doğrultuda sık sık içerik takibi yapılan bir topluluktur. Bu nedenle sitemizde LEGO® markası haricinde, diğer yapı-inşa oyuncakları üreten firmalara ait içeriklerin paylaşımı yasaktır.
10-) Forumun “Bit Pazarı” kısmı haricinde herhangi bir alanında site adresinizi ya da firma adınızı yazarak, sitenizin ziyaret edilmesini teşvik etmeniz; sitenizde satılan veya satışa aracı olunan herhangi bir ürünün reklamını yapmanız ve bunlar dışındaki tüm ticarî kaygı güden mesajlar tamamen yasaktır (İmza alanlarının bu tür bir maksatla kullanımı da söz konusu yasak kapsamına dahildir).
11-) Forumdaki iletişim dili Türkçedir. Kullanıcılar anlaşılır ve düzgün bir şekilde foruma yazmakla sorumludurlar. Özellikle “MSN Türkçesi” veya “Plaza Türkçesi” diye tabir edilen, deforme edilmiş bir Türkçe ile mesajlar yazmak ve bu tutumda ısrar etmek yasaktır.
12-) Forumda her üyenin yalnızca tek bir hesabı olabilir. Birden fazla forum hesabı bulunan ya da forum hesabını başkaları ile paylaşan kullanıcıların tespiti halinde, söz konusu tüm forum hesapları kapatılır.
13-) Hakaret, cinsellik, yasa dışı eylem, iftira içeren, özel hayata müdahale eden ve kötü alışkanlıklara (alkol, tütün ürünleri v.b.) özendiren/yönlendiren paylaşımlar yapılmamalıdır.
14-) Dil, din, ırk, cinsiyet ve sınıf ayrımı yaparak insanları küçük düşürmeye ve rencide etmeye yönelik mesajlar foruma gönderilmemelidir.
15-) Fanatizm boyutuna varan sportif, siyasi ve dini propaganda içeren mesajlar ile üyeleri kışkırtıcı nitelikli, toplumun genel değer yargılarına saygısızca yaklaşarak forum ortamını gerecek ve ayrımcılığa götürecek hiçbir mesaj foruma gönderilmemelidir.
16-) Özel hayatın ve haberleşmenin gizliliğini ihlal eden kayıtlar (birebir görüşmeler, özel mesajlar, video/ses kayıtları v.b.) forumda yayınlanmamalıdır.
17-) Üyeler arası kişisel problemler, anlaşmazlıklar forum ortamına taşınamaz. Kullanıcıların birbirine karşı kişisel münakaşaya girmelerine müsaade edilmez.
18-) Mesaj sayısını artırma amaçlı olarak sürekli mesaj yazmak, üç alıntı ve daha fazlasını bir arada kullanmak (piramit), aynı konu içerisine peş peşe mesaj atmak (flood), farklı bölümlerde tek bir konuya ait birden çok başlık açmak (crossposting), anlamsız ifadelerden oluşan ve anlayışı güçleştiren mesajlar (spam) yasaktır.
19-) Tamamı büyük harflerden oluşan konu başlıkları ile yine büyük harflerle yazılmış içerikli mesajların gönderimi yasaktır.
20-) Kilitlenmiş bir konudaki tartışmaların devam edebilmesi için konuyu kilitlemiş olan yetkiliden izin alınmış olması gerekir. Bu kurala uymayan kullanıcılar forumdan uzaklaştırılır.
21-) Bu kurallara uymayan tüm mesajlar yetkililer tarafından, kullanıcıların erişiminden kaldırılır ya da sansürlenir. Bu kuralların tamamı yalnızca mesajlardaki metin alanlarını değil, her türlü içeriği (mesajlara eklenmiş olan linkleri, görselleri, üyelerin kullanmakta olduğu avatarları, imzaları v.b.) kapsamaktadır.
22-) Kural ihlallerinin tespiti halinde yetkililerin inisiyatifleri doğrultusunda vermiş oldukları kararlar ve yaptırımlar geçerlidir.

D- GİZLİLİK & HESAP İLKELERİ:
Üyelik İptali: Üyelerin talepleri doğrultusunda hesaplarının silinmesi, bloke edilmesi, iptali gerçekleştirilmez. Kural ihlalleri nedeniyle forumla ilişiği kesilmiş kullanıcıların kayıtları saklanır. Bu statüdeki üyelerin, bu tür bilgileri sildirmesi söz konusu değildir. Forum üyeliği sırasında, kişisel bilgiler haricindeki genel paylaşım alanlarına gönderilen tüm içerik (mesajlar, resimler v.b.) forumda yayınlanmaya devam eder.
Kişisel Bilgileriniz: Foruma üye olmak için girmiş olduğunuz kişisel bilgilere (adınız, yaşınız, mesleğiniz v.b.) sadece forum yönetimi tarafından ulaşılabilir. Bu tür şahsi bilgiler sitemizle ilgili kullanıcı profillerinin demografik analizlerini değerlendirme amaçlı kullanılacak olup, sizin isteğiniz ve bilginiz dışında hiçbir şekilde başka kişi ya da kuruluşlara verilmeyecektir.

Forumlarımız phpBB (diğer anlamda “onlar”, “onlara”, “onların”, “phpBB yazılımı”, “www.phpbb.com”, “phpBB Limited”, “phpBB Takımları”) tarafından güçlendirilmiştir -ki bu da “General Public License” (diğer anlamda “GPL” ya da “Genel Kamu Lisansı”) altında bir forum yazılımı olarak yayınlanmıştır ve bu yazılımı www.phpbb.com adresinden indirebilirsiniz. phpBB yazılımı sadece internet tabanlı tartışmaları kolaylaştırmak içindir; phpBB Limited müsaade edilebilir içerik ve/veya davranış olarak izin verdiğimiz ve/veya izin vermediğimiz şeylerden sorumlu değildir. phpBB hakkında daha fazla bilgi için, lütfen bu adrese bakın: https://www.phpbb.com/.


Giriş ekranına dön