Bu konu içeriyor 1 ses ve sahip 0 yanıt.
1 ses
0 yanıt
 • Yazar
  Yazı
 • #100002150
  Legolord
  Katılımcı

  Genel Bilgiler:
  Set Numarası:21310
  Setin Adı: Old Fishing Store
  Tema: Ideas
  Yılı: 2017
  Parça Sayısı: 2049
  Fiyatı: £139.99 / $149.99

  Uzun zaman almayı düşündüğüm, sonrasında da ben alana kadar üretimi biten Old Fishing Store’u çok şükür geçen sene bir arkadaştan ikinci el almayı başardım. Aslında bu seti yazın başka bir arkadaşla yapmayı planlıyordum ama bu salgın meselesi çıkınca bu dört günlük tatilde yapmaya karar verdim. Gerçi muhtemelen bu setin görmediğiniz fotoğrafı kalmamıştır ama birde benim gözümle bakın istedim.

  Setin kutusu ve yapım klavuzu olmadığı için resimlerini çekemedim ama bu durum parçaları dizmeme engel olmadı. 2050 parça aşağı yukarı aşağıdaki şekilde dağılmış. Ben 27 farklı renk saydım.

  Bu sette benim dikkatimi çeken bir detay yapının hem balıkçı dükkanı olması, hemde iskele üstünde olmasına rağmen mavi renkli bir baseplate kullanılarak deniz kenarı süsü verilmemiş olmasıydı. Aslında 2 tane 16×32 base plate ile bu çözülebilirmiş (biri mavi, diğeri tan). Elimdeki açık mavi parçaları (kızın Friends temasında arakladığım) kullanmak için deniz kenarı süsü verebileceğimi düşündüm. Aslında daha koyu bir mavi kullanmak isterdim ama Megamech arkadaşımızın dikkat ettiği üzere, açık renk maviyi Lego korsan temasında deniz olarak kullanabiliyorsa bende kullanabilirim dedim.

  Yapım aşaması setin içerdiği detay sebebiyle hayli uzun ve bir o kadar da keyifli.
  Bittiği vakit set çok göz alıcı. Üzerindeki detaylar inanılmaz. O konuya değineceğim.
  Setin içi de dışı gibi çok güzel detaylandırılmış. Kule kesiminde tabii ki detaylar zayıflıyor ama genede kuleye tırmanan merdivende süreklilik sağlamaları detaya verilen önemi gösteriyor.  Bir konuya da dikkat çekmek istiyorum. Yapım aşamasında binanın arkasında bir boşluk bırakıyorsunuz, sadece bir stud genişliğinde. Daha sonra trabzanın oraya sıfıra sıfır gelip oturması muhteşem bir hesaplama olmuş. Ben oraya sanırım 1×1 kahverengi round plate koyacağım, zira bu kadar pürüzsüz bir tasarımda orada stud kalması olmamış :D. (fotoğraf yan yatmış çıkabilir, neden bilmiyorum, düzeltmiştim halbuki).

  Puanlama:
  Parçalar: 10 – Yok yok, o ayrı, bu setin parçalarıyla yapabileceğiniz MOC modülerin de haddi hesabı yok.
  Fiyat: 8 – Set o kadar güzelki, bence ne fiyata bulursanız uygun.
  Oynanabilirlik: 10 – Setin içi atraksiyon dolu, ister martıları kovalayın, ister iskelenin ucundan balık avlayın, ister kuleden teleskopla yıldızları izleyin, ister…
  Tasarım: 10 – Bu arkadaşı hem tebrik ediyorum, hemde tasarımını paylaştığı için teşekkür ediyorum. Lego tasarımcılarını zaten çok güzel olan tasarımı mükemmele taşıdıkları için de ayrı tebrik ediyorum.

  Düşünceler:
  Modüler toplamıyorum. Bir sebebi var tabi: Benim kasabama uymuyorlar, ultra büyük kalıyorlar. Peki neden Old Fishing Store? Ben bu seti deniz kenarına koyup, yanına balıkçı teknemi yanaştırabilirim. Şehrin içine koymama gerek yok.

  Set benim bugüne kadar yaptığım, hem içi, hem dışı bu kadar detay, aksesuar ve hayat içeren ilk set. Neredeyse set kendi kendi kendine canlanıp oynayacak, o derece yani.

  Bir eleştirim var ama… Setin arkasında, kulenin altında kalan alan koca bir boşluk. Oraya Lego açılır kapanır bir çözüm bulabilirdi diyorum. Benim yeni görevim, eğer başarabilirsem, oraya açılır kapanır bir sistem yapmak olacak.

Bu konuyu cevaplamak için giriş yapmalısınız.

Çevrimiçi kişiler

Şu an çevrimiçi kullanıcı yok