• Yazar
    Yazı
    walinzi
    Katılımcı

Selamlar

Lego ile ilgili en büyük projem neredeyse bitti ve bende artık bu güzelliği paylaşmanın vakti geldiğini düşündüm.  7700 parçalık devasa bir araç LTM 11200 kendi yorumumu yapacağım fakat aracı incelemek isteyenler için https://rebrickable.com/mocs/MOC-20920/Jeroen%20Ottens/rc-liebherr-ltm11200/#comments

Öncelikle proje gerçekten çok büyük şöyle bir kıyaslama yapalım 42100 yani 4100 parça LTM11200 ise 7700 parça . Bu kadar çok parçayı toplamak ve saymak tam bir işkence. Benim ise parçaları toplamam neredeyse 4 ay sürdü 

Gerekli parçaları bulmak için 42070 i parçaladım , 42078 in trailer kısmı ve containerı hatta tek bir parça için 42053 ün ciğerini deştim resmen

(Örtüm şekil ama 😀 )

Parça yokluğundan iç aksamın bazı yerlerinde farklı renkte parçalar kullanmak zorunda kaldım ama bu turntable resmen gök kuşağına döndü 😀

Boom un içten görünüşü

Şuan ki son durum bu hala boom un birkaç eksiği var ama yinede gayet güzel.

Şuana kadar ki değerlendirme.

İnşaat alt gövde için kolay , üst için orta ve boom için cehennem azabı gibi özellikle elinizde kaliteli bir ip yok ise tam bir işkence. Ama her güzel şeyin bir bedeli vardır derler.

Sürüş boom ve üst gövde olmadan çok zevkli. Üst gövdeyi tek taktığınız zaman boomun dengelemesi olmadığı için çamurlukların üstüne çamurluklarda tekere biniyor buda tekerlerin zor hareket etmesine neden oluyor. Aracın tüm parçaları takılıyken ise aşırı ağırlıktan dolayı çok zorlanıyor hareket ediyor ama o yüksüz sürüşün keyfini vermiyor.
    Sürüşte normal ve crab arası geçişlerde bazen sorun çıkıyor ama iki fonksiyonda da sürmek çok zevkli

Ayakların yana doğru açılması ve ayakları indirmesinde sorun yok ama ayakları uzatırken çok fazla şıkışma oluyor

Alt ve üst gövdenin elektronik kısmı tamamen bağımsız bu nedenle turntable 360 derece dönebiliyor. Ama çok yavaş tabi tam tur dönüş yük altında yaklaşık 250 sn sürüyor.

Balast olarak kullanılan bataryaları kaldıran kısımda hiçbir sorun yok çok rahat indirip kaldırıyor

Aynı şey kabin fonksiyonları için geçerli hiçbir sorun yok

Boom u kaldırmak biraz eziyet . Boom alt kısımdan pistonların itmesi ve üst kısımdan iple çekilerek kalkıyor biraz uğraştırıyor ama kalkıyor işte 😀

Boom un açılmasına gelecek olursak evet çok güzel tasarlanmış kaliteli bir iplede çok rahat çalışır ama elimdeki ipten korktuğum için pek zorlamıyorum . Dik konumda zorlanıyor ip esniyor ama yatay pozisyonda pek bir sıkıntı yok. İp ne kadar kötü olsada sistem çalışıyor.

Boom un ayakları ve birkaç fonsiyonu parça bekliyor.

Şimdilik bu kadar projenin %90 ı bitti ve şunu söylemek istiyorum evet çok zor bir proje çok uğraştırıyor o lanet boom 16 saatimi yedi ama iş bittikten sonra gerçekten hayran kalıyorsunuz.

Governor
    Yönetici

Bu mocun kimsenin dikkatini çekmemiş olması çok enteresan, gerçekten çok başarılı bir çalışma olmuş, bizimle paylaştığın için çok teşekkürler. Parçaları toplayarak böyle eserlere imza atmak günümüzde özellikle çok zor, bir de şimdi korona falan çıktı hiç bir şekilde gelmez heralde yurt dışı siparişlerimiz. Eline sağlık technicçi olmamama ramen çok beğendim!

Burak Görür
    Katılımcı

çok iyiymiş. özellikle turntable etrafındaki yapım tekniği çok hoşuma gitti. gearbox’sa her teknikçinin ağzının suyunu akıtır 😀 boomlu tasarımlar çok hoşuma gitmiyor ama çocuk gibi düşünürsem oynaması zevklidir. saatlerce birşeyi ordan kaldırıp buraya koymakla uğraşabilirdim 😀

eline sağlık bitmiş halini ve bundan sonra yapacaklarını da merakla bekliyorum.

Legolord
    Katılımcı

Çok çok çok güzel bir model.  Bana sorarsanız çalışmasa bile yapıp sergilenebilecek kadar güzel.

lego herif v2
    Katılımcı

Technic’ten hiç anlamam ama muazzam gözüktüğünü söylemeliyim. Daha önce bunun benzerini görmüştüm yanlış hatırlamıyorsam. Sanırım eski forumda siz paylaşmıştınız. O zaman bunun nasıl yapılacağını aklım almamıştı. Çok büyük emek vermişsiniz gerçekten. Sanat eseri adeta. Tebrikler.

Bu konuyu cevaplamak için giriş yapmalısınız.