Galiba hobiyi bıraktım.

Diğer bölümlere uymayan, LEGO® ile ilgili tüm içerikleri bulabileceğiniz ve paylaşımlarını yapabileceğiniz, sorularınızı sorabileceğiniz alan.

Moderatör: Governor

ilhansotw
Acemi
Acemi

Cum Kas 09, 2018 4:56 pm

Bir kaç yıldır, lego teknik koleksiyonu yapıyordum. Özellikle yılbaşı ve doğum günlerinde hanım hediye olarak pahalı setleri alıyordu. Koleksiyona katkısı büyük. Geçen gün artık hediye olarak lego almamasını söyledim, gerekçesi tabiki döviz kurunda yaşanan büyük dalgalanma ve olan/olası zamlar. Bundan sonra mevcut legoları olduğu şekilde sergilemeye devam mı ederim yoksa hepsini bozup saklama kaplarında mı saklarım orasına henüz karar vermedim ama uzun bir süre lego almayı düşünmüyorum.

Legocunun halinden legocu anlar diye düşünerek yazdım, paradan bağımsız istediğimiz koleksiyonları yapabileceğim bir dünyada görüşmek üzere.

Governor
Tasarımcı
Tasarımcı

Cum Kas 09, 2018 5:00 pm

Abi seni çok iyi anlıyorum hobi olarak gerçekten çok zor hale geldi lego. Bununla birlikte benim lego yanında tamamen ücretsiz ve en az lego kadar keyif veren bir hobim daha var, bir technicçi olarak senin de hoşuna gideceğini düşünüyorum. 3d yazıcılar ve bunlarla yaptıklarım, eve gidince fotoraf atarım geçen haftasonu eski yazıcılardan söktüğüm miller ve motorlarla şahane bir matkap tezgahı yapıverdim. Canım sıkıldıkça bişeyler basıp bişeyler yapıyorum. Hem legoya kıyasla ultra maliyetsiz hem de lego ile benzer bir tatmin duygusu var. Kısacası maker’lık diyebiliriz buna. Biraz kafa dağıtmak ve legoyu özlemek için güzel bir 3d yazıcı almanı ve 3d dünyasına dalmanı şiddetle tavsiye ediyorum

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Modülerin hastasıyım, rampaların ustasıyım B)

amok
Meraklı
Meraklı

Cum Kas 09, 2018 5:07 pm

Aslında her hobide ve özellikle koleksiyonculukta olduğu gibi bu işte de her şeye hemen erişememek işin güzelliği. Koleksiyon işinin doğasında bu olmalı zaten :) Ayrıca, maddi yönden kısıtlayıcılıklarının yanında sergileme ya da depolama açısından da kısıtlayıcılıkları var bu işlerin, ki bu da bu işlerin doğasında var.

Bu kısıtlamalar bizim için belki de fırsat, yani koleksiyonumuzdaki bazı şeyleri elden çıkarıp başka setler alabiliriz bu sayede. Eski setlere rağbet hep olacaktır, e bizler de bazen eskilerimizden sıkılıyoruz, değiş-tokuş yapılabilir :)

İnanın almak istediğiniz her şeyi alabildiğinizde koleksiyonculuğun en zevkli kısmından "artık" mahrum kalıyorsunuz :)

ilhansotw
Acemi
Acemi

Pzt Kas 12, 2018 2:17 pm

Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim, zaten hali hazırda gümüş hatıra para, atkı ve çıkmamış milli piyango koleksiyonu yapıyorum :)

3d yazıcı çoktandır aklımda ama sürekli "programlaması zor" şeklinde dönüşler aldığımız için girişemedim. Hoş biz de programcılık mezunuyuz ama 2002 yılında :)

Kullanıcı avatarı
Legolord
Montajcı
Montajcı

Çrş Kas 14, 2018 8:16 am

Bende çok ilgilimi çeken bir set veya indirim olmadığı müddetçe minifigürlere yöneldim. Onlarda da sevdiğim, ilginç figürleri alıyorum. İkinci el fiyatları bile astronomik olmaya başladı setlerin. Bence eklinizdeki setleri koruyun, bir daha geri gelmezler.

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir