✅ LEGO Basic 715 Basic Building Set 1990 Fotoğraflı inceleme

2000 dolayları ve öncesine ait tüm efsane setler

Moderatörler: Legopinion, MicrOmega

Kullanıcı avatarı
Governor
Tasarımcı
Tasarımcı

Pzr Şub 12, 2017 11:33 am

Kod: 715
Set Adı: Basic Building Set, 7+
Tema: Basic
Üretim Tarihi: 1990
Parça Sayısı: 395
Fiyat: 25 €

Merhaba arkadaşlar, bu sitedeki ilk incelemem, biraz kısa bir inceleme olacak çünkü set tam 27 yıllık! LEGO'nun piksel piksel Anadolu temalı setlerinden. O zamanki LEGO setler bu şekildeydi, çok fazla oval, yuvarlak parça olmadan tırtık tırtık setler yapılıyordu :D . Aslına bakarsanız o zamanki tasarımların da hastasıyım. Mümkün olduğunca ortak parçalar kullanılarak farklı tasarımların üretilmesi bana göre şimdiki hale kıyasla çocukların yaratıcılıklarını daha çok artıran bir durum.

Bu set bana geldiğinde ben henüz 4-5 yaşlarındaydım. Setin kutusu çok devasa olmamasına rağmen ben kendim küçük olduğum için koskocaman bir görüntü kalmış aklımda :D . Bricklink'ten şimdi kontrol ettim boyut olarak 29 x 24 x 7.5 cm bilgisi verilmiş, gel gelelim 110 cm boyundaki ufak ben için bu ölçüler devasaydı o tarihlerde :ff:

İlk olarak setin kutusunun resmini vereyim. Bu resmi yine BL'den buldum çünkü 27 yıllık bu setin bendeki kutusu malesef çoktan toprak olmuş, kitapçığının ise bir gözü yere bakıyor :( . İşte kutunun resmi
download.png
Benim şuan vitrinimde sergilediğim model ise kutunun üstünde sağ üst köşede arz-ı endam eden model.
IMG_0035 (Medium).JPG
Pek çok parçası sararmış, bu halini görünce biraz içim acıdı. Bu yüzden H2O2 siparişi verdim, önümüzdeki hafta güneşli bir günde H2O2 ile parçalara bir reset atıcam. Onu da forumda paylaşırım, haydi başka pozlarına bakalım arabanın.
IMG_0036 (Medium).JPG
Aracın çok güzel açılabilir bir kapısı var, yalnız o tarihte de minifigür ölçeğine göre üretilmemiş olmasını üzüntüyle karşıladığımı hatırlıyorum, direksiyon var evet ama arabaya göre oldukça küçük boyutlu, koltuk da öyle, minifigür de öyle. Peki o zaman neden koltuğu ve direksiyonu minifigüre göre yapıp araba ölçeğini koskocaman yaptın ey LEGO! Peki devam edelim :)
IMG_0037 (Medium).JPG
Arabanın arkadan görünümü şekil :) Çift egzoz falan koymuşlar. Biraz kum arabalarını hatırlatıyor. Bu sette ilk kez düz transparan parça görüp bol bol incelediğimi hatırlıyorum. Arka cam için gördüğünüz 4864a kodlu parçalardan iki adet kullanılıyor. Stop lambaları, sarı ışıklar dümdüz arka kısma biraz olsun renk katmış.
IMG_0038 (Medium).JPG
Yandan görünüşüyle araç YTONG'dan yapılmış gibi bir görünüm sergilese de güzel :D . Tabii yaşım çok ufak olduğundan bazı ısırılmış parçalar var. İşte bunlar hep yaşanmışlıklardır kardeşim :)
IMG_0041 (Medium).JPG
Bu tasarımda en çok hoşuma giden aracın motor bloğu. Neden bilmiyorum basit ama ilgi çekici geliyor bana. Parçaların o şekilde yan yana gelip daha mekanik bir görünü vermesi çok güzel. Eldeki imkanlarla en iyiyi yapmak bu olsa gerek.
IMG_0040 (Medium).JPG
Aracın altı da üstü kadar sade, ama iş görüyor. Dedim ya eldeki imkanlarla en iyisini yapmak diye, arka tekerleklerde örneğin kalın tek lastik kullanmak yerine 2 tane yan yana lastik kullanılmış. Bu kadar çok irdeleyince günümüzün bazı setlerinde estetik amaçlı koca koca parçalar kullanmanın aslında LEGO'nun ruhuna ve köklerine aykırı olduğunu düşünüyor insan.
IMG_0039 (Medium).JPG
Evet arkadaşlar incelememiz bu kadar, bir daha ki incelememde yine retro bir seti inceleyeceğim. Elimdeki setleri kronolojik sıraya göre incelemeyi düşünüyorum. Bu setteki formüla arabası ve helikopter de bir bu kadar keyifli. Ancak ben bu modeli sergilemeyi daha çok seviyorum. Hepiniz sağlıcakla kalın.
Modülerin hastasıyım, rampaların ustasıyım B)

Kullanıcı avatarı
MicrOmega
Montajcı
Montajcı

Pzr Şub 12, 2017 1:06 pm

Vay be! Legoya bakışımı sorgulamama sebep olan bir incelem oldu.

Kullanıcı avatarı
Technicman
Moderatör
Moderatör

Pzr Şub 12, 2017 9:00 pm

Valla bu setle çocukluğuma döndüm resmen eline sağlık süper bir set incelemesi olmuş

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Sorun varsa Technic çözer B)

Kullanıcı avatarı
ASFALT
Acemi
Acemi

Çrş Ara 06, 2017 10:55 pm

Legonun güzel olduğu zamanlar.

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir