Dünden Bugüne Lego Polis Merkezleri

Üyelerimizin LEGO® ile ilgili bilgi birikimlerini yazdıkları kıymetli makaleler ile yeni nesillere aktardıkları bölüm

Moderatör: Legolord

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Legolord
Tasarımcı
Tasarımcı
Mesajlar: 553
Kayıt: Cum Ara 01, 2017 1:53 pm
Konum: istanbul

Cum Tem 06, 2018 7:20 am

Lego'nun Polis ve İtfaiye teşkilatı ile geçmişi çok eskilere dayanıyor. Hatta benim burda bahsetmeye başlayacağım dönemden de eskiye gider. Ancak burada nispeten modern dönem diyebileceğimiz bir zamandan başlayacağım yazıya. Ondan sonrasını göreceğiz bakalım, nerden nereye gelmiş Polis Merkezleri Lego'da.

1978 yılında çıkmış ilk Polis Merkezi seti, 381. İlk dönemin sadeliği setin her yeride görülebiliyor aslında. Henüz aksesuarlar daha incelmemiş. En şekilli olanı tepedeki anten parçası ki onun ne işe yaradığını şimdiki çocuklar anlamaz bile :D. Sette o dönem için inanılmaz, ama artık alışkın olacağımız şekilde bir motor, bir araba ve birde helikopter bulunuyor. İlk başlarda motoru kendimiz yapıyorduk ve oldukça şekilsiz bir tasarımdı. Genede polis merkezi yapısal olarak güzelliğini korumuş diyebilirim. Tabi, şimdiki modern şehir istasyonları gibi olmasa da, bir kasaba istasyonu olarak rahatlıkla kullanılabilir. O zamanlar sanırım Lego kötü adam koymak istemiyordu setlerine, çünkü, ilerde göreceğimiz gibi, belli bir süre hırsız veya kanun kaçağı bulunmuyordu minifigürler içinde.

Resim

1983 yılında 6384 ile daha modern bir görünüşe bürünmüştü Polis Merkezi. Öncelikle yeşil panjurlu pencereler gitmiş, daha profesyonel bir hava oluşturulmuştu. Sarı renkten vazgeçilmiş, daha klasik mavi, beyaz ve siyah renkler kullanılmıştı. Helikopterin çift camlı kokpiti daha şık duruyordu ama iniş takımları hala geliştirilmemişti. Motorun gövdesi tek parça da olsa sağına soluna yapılan takviyeler ile uygun bir Polis motoru olmuştu. İstasyonun içi hala çok geliştirilmediği için bir kaç bilgisayar ekranı ve bir koltuktan ibaretti.

Resim

1986 yılında modernleşme sürecine 6386 numaralı set ile devam edilmiş. Binanın mimarisi artık daha şehirli bir havaya bürünmüş. Polis arabası yerini SUV almıştı. İki motorlu polise yeniden tasarlanmış daha modern bir hellikopter eşlik ediyordu. Yeni kapılar, yere kadar pencereler, daha kibar aksesuarlar ile süslenmişti set. İç mekanda da standart bilgisayarlara ek olarak kayıt cihazı gibi kısmen daha yaratıcı aksesuarlar yer almaktaydı.

Resim

1993 yılında çıkan 6398 numaralı set ile ilk defa Polis merkezi bir suçluyu ağırlıyordu. Set aynı modern havadaydı ama diğer setlerin aksine iki platforma yayıldığı için daha büyüktü. Bu sefer helikopter dışında araç tasarımları biraz zayıf kalmıştı sanki. Ancak Merkezin tutarlı mimarisi, ve buna ek olarak yeni anten ve radar sistemleriyle beraber, içerdeki aksesuarların çeşitliliği setteki bütün eksileri kapatıyordu. Hem Lego değil mi bu, beğenmediğin aracı istediğin gibi yeniden yapabilirdin...

Resim

1996 yılında 6598 numaralı sette bir önceki sete benzer bir mimari kullanılmıştı. Fakat belkide siyah rengin ağırlıklı olarak kullanılması sebebiyle pek çekici gelmedi bu set bana. Bu sefer Polis Merkezi deniz kenarına kurulmuştu ve haliyle polis araçlarına birde polis teknesi eklenmişti. güzel şirin bir tekneydi. Helikopterde yeni dönem kokpit parçası kullanılmasına rağmen, eski helikopter tasarımlarının havası vardı. Hücre, ana binadan ayrı olarak, hapishane konseptinde tasarlanmıştı ve hükümlü nakil aracı ile aynı gri tonlarındaydı.

Resim

1998 yılında karanlık çağ geldi. Juniorization dalgası Polis Merkezini de vurdu. 6332 bahsetmek istemediğim, ama maalesef listede olması gereken bir set. Ultra basit araç tasarımları, hiçbir yaratıcılık içermeyen bina tasarımı ve yeşil camlar... Araçlarda bile yeşil camlar! Sadece ATV işe yarar diyeceğim ama minifigürlerin kaslarındaki vizörler bile yeşil kardeşim!

Resim

2003 yılında, karanlık çağ sonrası City temasından önce World City teması adı altında 7035 numaralı set çıkmıştı Polis Merkezi olarak. Yeni dönem slope parçaları ile araç ve bina tasarımları daha estetik görünüyordu. Sete siyah beyaz renkler hakimdi. Koyu camlar ortamı dahada soğutuyordu. Bu set içerisindeki mini panzer özellikle çok güzel tasarlanmıştı. Belkide panzer olduğu içindir, ilk defa bir polis merkezi setinde helikopter bulunmuyordu.

Resim

2005 yılında 7237 çok farklı bir yapıyla karşımıza çıktı. Yükseltilmiş platforma kurulmuş olan istasyona pekte anlaşılır gibi olmayan dar bir merdivenle çıkılıyordu. Ayrıca hapishane komplekside bir kayanın içine oyulmuş gibiydi. Çokta etkileyici olmayan polis merkezi mimarisine sıradan bir panelvan ve gösterişsiz bir helikopter tasarımınıda ekleyince ortaya büyük fakat soluk bir set çıkıyordu. Setin kurtaran yanı iki adet köpiş olması ve gayet şık yeni motor tasarımı olabilir.

Resim

2008 yılında tam bir Polis Merkezi kompleksi diyebileceğimiz 7744 numaralı set geldi. Büyükçe bir platform üzerine, birbirinden bağımsız alanlarda otopark, hapishane ve ofisler gayet düzenli bir şekilde dağıtılmıştı. Araç tasarımları gene basit düzeyde kalmış olsa da, istasyon tasarımındaki hareketlilik ve açık mavi camlar seti renkli ve güzel göstermişti. Bence uzun bir aradan sonra çıkan güzel istasyonlardan biridir bu set.

Resim

2011 yılında biraz daha sade bir tasarımla 7498 numaralı set çıktı. Kendinden önce gelen set ile aynı içeriğe sahipti, ama sıralı dizilimi sebebiyle daha basit görünüyordu. Yalnız o da ne... Yukarda sanki bir helikopter platfomu var sanki, ama helikopter nerde? Bilmem, sanırım başka bahara kaldı. Öte yandan setteki SUV'un tasarımı güzelken, arabanın aynı şekilde tasarlanması pek olamamış bence.

Resim

2014 yılında artık belli periyotlarla polis merkezi gelmesine alışmıştık. 60047 bu senenin polis merkeziydi. Renkleri ve tasarımıyla oldukça modern, tam bir şehir setiydi. İlk defa polis aracı dışında haydutların da aracına yer verilmişti sette. Sette bol figür olması iyi güzeldi ama ilginç olan haydutlarla polislerin sayısının neredeyse eşit olmasıydı.

Resim

2017 yılında çıkan 60141 numaralı setteki polis merkezi tasarımı son iki dönemdir çıkan setlere göre geri adım niteliğindeydi. Polis aracı dışında bu sette orijinal bir tasarım göremedim. Polis merkezi yapı olarak çok düz, hatta çok sıradan tasarlanmıştı. Kutu kesit bir hapishane bölmesi ve sanki sadece seti kabartmak için konmuş bir ek bina ile set tamamlanmış. Bana çok basit ve ruhsuz geldi maalesef.

Resim

Genel anlamda şehir içi polis merkezi dediğimizde yukarıdaki setler akla gelse de, Lego arada farklı durumlardaki polis merkezlerini esgeçmemişti. Özellikle son yıllarda. 2011 yılından beri, takip eden senede farklı bölgeler için alternatif polis karakolları tasarlanmıştı. Kısa kısa onlarda değinmek isterim.

İlk olarak yukarıda bahsettiğim duruma bir istisna olan 1991 yılında çıkan 6540 numaralı sete bakalım. Pier Police (Liman Polisi) olarak isimlendirilmiş set yükseltilmiş bir platformda ufakça bir polis karakolu içeriyordu. Yalnız boyutunun aksine set içerisinden çıkan polis teknesi, küçük bot, polis motoru ve arabası ile devleşiyordu. Özellikle araba tasarımı çok hoşuma gitmişti.

Resim

2012 yılında orman karakolu diyebileceğimiz 4440 numaralı set çıktı. Araç tasarımından karakol tasarımına kadar mükemmel bir orman karakolu örneğiydi. Gerçi ormanda bu kadar hırsızın ne işi olurdu bilemiyorum ama gayet eğlenceli bir sete benziyordu. Setin esas hayvanı bir ayıydı.

Resim

2015 yılında bu sefer karakolumuz bataklıktaydı. 60069 kendisinden önce gelen orman karakolu gibi bataklık temasını gayet güzel işlemişti. Bu setleri şehir polis merkezlerinden daha başarılı bulduğumu söylemem gerek. Belki bu sefer karakol orman karakolu kadar etkileyici olmayabilir ama araçlar kesinlikle çok başarılıydı. Setin esas hayvanı bir timsahtı.


Resim

2018 yılında Lego bizi 60174 ile dağ karakoluna götürmüştü. Bu sette gerek araç, gerekse karakolun pek öyle güzel olduğunu söyleyemeyeceğim. Setin en güzel yanı puma olmuş bence. Öte yandan yeni ve ilginç parçalar mevcuttu sette, kütük adam ve ağ atma mekanizması gibi...

Resim

Bana pek cazip gelmediği için hiçbir dönemde Polis Merkezi seti almadım. Ama bu kadar setin içinde illede ilk üç setim ne olurdu desem aşağıdaki gibi sıralardım:

1. 6540
2. 4440
3. 7744

Kullanıcı avatarı
amok
Meraklı
Meraklı
Mesajlar: 177
Kayıt: Prş Kas 23, 2017 2:14 pm
Konum: İstanbul

Cum Tem 06, 2018 8:37 am

Yine cok iyi bir yazi olmus, tesekkur ederiz. Polis merkezleri cocuklugumuzda cok ilgimizi cekerdi (80ler), ve o donemin setleri de gercekten cok guzeldi, tekrar hatirlattigin icin ayrica tesekkurler :)

Cevapla
  • Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

    Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir