Dünden Bugüne Lego Technic Uçaklar

Üyelerimizin LEGO® ile ilgili bilgi birikimlerini yazdıkları kıymetli makaleler ile yeni nesillere aktardıkları bölüm

Moderatör: Legolord

Kullanıcı avatarı
Legolord
Tasarımcı
Tasarımcı

Pzr Eki 07, 2018 1:01 pm

Arkadaşın Technic uçak setini yaptıktan sonra bugüne kadar çıkmış Technic uçak setlerine de bir göz atayım dedim. Eskiden bakıp hatırladığım setler vardı tabi ama arada karanlık dönemime denk gelen bazı setler sürpriz oldu. Bunların üstüne Technic parçalardaki dönüşümden sonra çıkan setlerde gerek fonksiyon, gerek tasarım olarak çeşitlilik katmış.

1988 yılında çıkan 8855 ilk uçak setiydi. Haliyle hem ilk olması, hemde ihtişamıyla o dönem diğer birçok Legosever gibi benim de hayallerimi süslemişti. Eski dönem parçalar kullanılmasına rağmen, boyutu sebebiyle uçak çok başarılı modellenmişti. Kabindeki kumanda kolunu sağa sola çekerek flapları, öne arkaya iterek arka kanatları kumanda edebiliyorduk. Diğer bir fonksiyon ise dönen pervaneye bağlı silindirdi. Ancak burda motor ne tekere, nede bir çevirme sistemine bağlı değildi. Pervaneyi elle çevirmek suretiyle silindir çalışıyordu. Bence setin yegane falsosu buydu. Setin B modeli ise jet uçağı diye geçiyor ama ben daha çok uzay mekiğine benzettim.

Resim

1992 yılında çıkan 8836 Sky Ranger ile boyut ufaltılmış, fonksiyonlar da azaltılmıştı. İki silindirli motor hala el ile çevriliyordu. Kumanda kolu sadece flapları kontrol ediyordu. Tek yenilik arka tekerlerde süspansiyon bulunmasıydı. Genede bir pırpır olarak modelleme fena değildi. Siyah renkte güzel duruyordu. Setin B modeli ise ilginç, helikopter tarzı bir araçtı. Ana modeli bozacak kadar değil ama, yedek parçalarla yapılabilecek kadar güzeldi. Elimdeki yedeklere bir bakıp yapabilirim diye düşünüyorum.

Resim

1996 yılında çıkan 8425 Balck Hawk yeni tasarım ve özelliklerle gelmişti. Tasarım baştan sona değişmiş ve nispeten daha modern bir görünüm almıştı. Bu sefer kanatlardaki çift motoru gövdenin ortasına yerleştirilmiş bir çark ile çevirebiliyorduk. Gene gövdenin üstündeki güzel kamufle edilmiş bir düğme ile flapları, gövdenin altına yerleştirilmiş düğme ile de iniş takımlarını kontrol edebiliyorduk. Falpların düz plakalardan değilde çubuklardan yapılmasına biraz takıldım ama sonuçta teknik görünümlü bir set olduğu için bazı şeylere alışmak gerekebiliyor. Setin B modeli ise çok şekil bir sürat teknesi. Hatta tek başına bile satarmış diyebileceğim kadar beğendim. Çeşit olsun diye yapmayı deneyeceğim.

Resim

1997 yılında 8222 VTOL (Vertical Take Off and Landing) bence tasarımda bir geri adımdı uçak tasarımları için. Bi kere çok basitti. Tırt iki pervane ve elle açılan bir kokpit. Tek fonksiyon bir çarkla kanatları yukarı doğru çeviren sistemdi. Bence setin en önemli artısı Technic figür olmuş. Setin B modeli ise bir çeşit hovercrafttı. Ana model gibi o da pek ilgi çekici gelmedi bana.

Resim Resim

1999 yılında Lego 8450 The Mission seti ile yenilikçi yapısını konuşturmuştu. Hem teknik parçalar yenilenmişti, hemde dijital döneme girilmişti. Yapım klavuzu CD olarak geliyordu. Ancak çok eski teknoloji olduğu için düşük kalitede olduğunu okudum. Gene de internette rahatlıkla bulunabiliyor. Yaylı sistem sayesinde kanatları tek düğme ile yukarı çevirebiliyordunuz. İniş takımları kanat sistemine bağlıydı. Kokpitide manuel olarak açabiliyordunuz. Ayrıca uçağa vinç, delici ve bomba gibi farklı aparatlar da takılıyordu. Set çok güzel ve ilerici bir şekilde tasarlanmıştı. İstenirse özel bir motor sistemi de takılabiliyordu. Setin B modeli en az kendi kadar ilginç bir helikopter tasarımıydı. Bence her iki modelde yapılabilecek güzellikteydi.

Resim Resim Resim

2004 yılında çıkan 8434 Aircraft 1996 yılında gördüğümüz Black Hawk'ın yeni Technic parçalarla güncellenmiş haliydi sanki. Hemgörünüş hemde fonksiyonlar olarak çok benzeşiyorlardı. Ancak bu sefer motorları çeviren ortak bir mekanizma yoktu, her motor kendi üzerindeki çarkla dönüyordu. Kanatlar gene çarklı bir sistemle yukarı doğru dönüyordu. İniş takımları ise yaylı sistem sayesinde tek düğmeyle açılabiliyordu. Setin B, C ve D modelleride mevcuttu. Bunlar sırasıyla bir helikopter, planör ve pırpır bir uçaktı. Her nekadar set yeni parçalarla yapılmış olsa da, pek alacağım bir set değil.

Resim Resim Resim

2012 yılına gelindiğinde Technic parçalar artık son şeklini almış ve tasarımlarda belli bir çizgiye ulaşmıştı. 9394 Jet Plane bu akımın ilk uçak setiydi ve çok estetik bir görüntüsü vardı. Daha geçen gün yaptığım için fonksiyon ve boyut olarak da oldukça tatmin edici bir set olduğunu söyleyebilirim. Açılıp kapanan kanatlar, kokpit, iniş takımları ve kontrol edilen arka kanatlar ile çok oynanabilir bir setti. Setin B modelide güzel bir pırpır uçaktı. Her iki modelde rahatlıkla yapılabilirdi, tabi B model için düzgün bir pervane koysalarmış iyi olurmuş. Ana modelin detaylı incelemesine bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz: viewtopic.php?f=17&t=863

Resim Resim

2014 yılında bambaşka bir konsept ile karşımıza 42025 Cargo Plane çıktı. Yapılmış en büyük teknik uçak olmasının yanısıra, farklı tasarım ve fonksiyonları ile çok komplikeydi. Üstelik bu sefer sette motor da bulunuyordu. Bu motor sayesinde seçiminize göre uçağın ön tarafı kaldırılabiliyor, arka hangar kapsı açılabiliyor, iniş takılmları açılabiliyor ve pervaneler çalışabiliyordu. Ayrıca elle de uçağın kanatlarındaki iki farklı flap düzeneği kontrol edilebiliyordu. Fonksiyonlar bir yana uçak renkler ve görünüş olarakda güzeldi, tabi bir kargo uçağı için. Setin B modelide gene farklı tasarımıyla bir feribottu. Güzelde fonksiyonları var aslında. Ana modelden sıkılırsanız yapılabilir bence.

Resim Resim

2015 yılında 42040Fire Plane ile 1988 yılında çıkan ilk teknik uçağa benzer bir model geldi. Fonksiyonları neredeyse birebir aynıydı. Tabi geliştirilmiş halleri ile. Özellikle artık uçağın motoru tekerlere bağlı olduğu için pistonların çalıştığını rahatlıkla görebiliyorduk. Uçağın tepesindeki kol ile flaplar ve arka kanatlar kontrol edilebiliyordu. Son olarak set bir yangın söndürme uçağı olduğu için kokpitin üzerindeki kapağı açarak su yerine geçen parçaları dolduduyor, bir düğme ile gövdenin altında açılan kapaktan aşağı bırakabiliyorduk. B modeli ise bir jet uçağıydı. Güzel bir tasarımı vardı ve uçağın yanısıra jete çıkmak için bir merdiven ve yakıt doldurmak için birde ekipman yapılabiliyordu.

Resim Resim

2016 yılında çıkan 42044 Display Team Jet küçükçe ama şirin bir setti. Güzel tasarlanmıştı ama tek fonksiyonu açılıp kapanan iniş takımlarıydı. Gördüğümüz bu kadar büyük setler bir yana, bu set hoşuma gitti aslında. Geliştirilmeyede açık bir yapısı var. B modelide gene şov amaçlı bir pırpır uçak. Ana model gibi bu modelde geliştirilebilir.

Resim Resim

2017 yılında tekrar bir jet uçağı ve tekrar motorlu bir set, 42066 Air Race Jet çıktı. Artık tasarımın zirve yaptığı noktaya geldiğimizi söyleyebiliriz. Çok güzel modelenmişti set. İç aksam tamamen gövdenin içerisine saklanmıştı. Arka kanatları ve ön iniş takımını kontrol eden çarklar dışında, birde motor fonksiyonlarını kontrol eden kırmızı kollar dışında pürüssüz bir dışı vardı uçağın. Motor ile iniş takımlarını ve dikey kalkış fonksiyonlarını kontrol edebiliyorduk. Dikey kalkış için arakadaki motor aşağı doğru kıvrılıyor, gövdenin üstündeki bir kapak açılarak içerde çalışan pervaneyi görebiliyorduk. Unutmadan kokpitte elle açılabiliyordu. Setin B modelide farklı yapıda bir jet uçağıydı. Tasarım olarak fena olmasa da fonksiyonlar olarak ana modelin çok gerisindeydi.

Resim Resim

Uçak setleri 1978'e kadar uzanmasa da, zaman içerisinde çok değişmiş ve gelişmişler. Lego Jet uçaklarına bile güzel fonksiyonlar bulmuş koyacak. Arada bir çıkan dikey kalkan uçaklar ve kargo uöağıda çeşitlilik katmış seriye. İlk üç tercihime gelirsek:

1. 42066
2. 42025
3. 8855

Hiko
Moderatör
Moderatör

Pzr Eki 07, 2018 5:37 pm

Arkadaşım eline sağlık. Çok harika bir kaynak olmuş çalışman.

MicrOmega
Meraklı
Meraklı

Pzt Eki 08, 2018 3:58 am

42025 ve 9396 tasarım ve fonksiyon olarak birbirine o kadar benz.yor ki aynı kişi tarafından tasarlanmış olduklarını düşünmek işten bile değil.8450yi ilk kez gördüm sanırım, beklenmedikti. Benim favorilerim ise 9394,42025 ve 42040.

Kullanıcı avatarı
pekaziz
Acemi
Acemi

Pzt Eki 08, 2018 9:03 am

42066'nın benim açımdan önemi ilk Technic setim olmasıdır :P

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir