LEGO 744

2000 dolayları ve öncesine ait tüm efsane setler

Moderatörler: Legopinion, MicrOmega

fisherman
Meraklı
Meraklı

Pzt Oca 07, 2019 11:50 am

DSC_1087.JPG
Pil Kutusu üstüne ilk inşa
DSC_1085.JPG
Pil kutusu
İlk defa inceleme yapıyorum, foto ve anlatım için kusura bakmayın. 2000 yılı öncesi setlere olan merakımdan dolayı, geçenlerde bağımsız parçalar satan bir ilanda görerek aldığım bir set. Aslında set bile denemez parça diye satıyorlar ve baya bir eksik parçaları oluyor ama elimde o zamanın line larına ait baya bir bağımsız parça olduğu için set dedim artık. Kutu yok, yapım kılavuzu yok. Netten PDF kılavuzları ile yapıyorsunuz.

Bu tarz 20-30 yıllık setlerde yıpranma, bayatlama ve toz kir tamamı ile bir sorun. Bende aldığım tavsiye üzerine, tüm parçaları tek bulaşık deterjanı ve fırçası ile tek tek yıkadım, kırıklar parçaları ve bende ikamesi çok olan yıpranmış parçaları tek tek attım.

Set pil kutusu üzerine inşa edilerek başlıyor. Pil kutusunun elden geçmesi gerektiğinden dolayı pil yok içinde. Buda sette denge sorunu yarattı.
En son fisherman tarafından Sal Oca 08, 2019 9:43 am tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.

fisherman
Meraklı
Meraklı

Pzt Oca 07, 2019 11:55 am

DSC_1090.JPG
Motor sonrası ve final
Yapımı çok basit ve benzer montaj şekli olduğu için direk/ayak kısmı hemen bitiveriyor. Esas montaj motor tarafında ama orada da pilin ne olduğunu bilmediğimden bir sonraki nesilin pil ve motorunu kullandım.
En son fisherman tarafından Sal Oca 08, 2019 9:42 am tarihinde düzenlendi, toplamda 3 kere düzenlendi.

fisherman
Meraklı
Meraklı

Pzt Oca 07, 2019 11:56 am

Şunu belirtmeliyim ki yapımı çok basitti. Acaba 10268 de aynı durum mevcud mu bilmiyorum. Yapan var ise paylaşırsa sevinirim.

fisherman
Meraklı
Meraklı

Pzt Oca 07, 2019 11:57 am

Benim esas istediğim setin bu 2 modelini yapmak. Baya bir nette araştırdım ama bir türlü PDF yapım kılavuzunu bulamadım. Bulan olursa çok müteşekkir olacağımı belirtmek istiyorum. İncelemem bu kadar.
En son fisherman tarafından Pzt Oca 07, 2019 12:19 pm tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

fisherman
Meraklı
Meraklı

Pzt Oca 07, 2019 11:59 am

setin PDF ini bulamadığım modelleride bunlar ki bence rüzgar gülünden daha güzel olduklarını düşünüyorum.
Dosya ekleri
032.jpg
031.jpg

Kullanıcı avatarı
Legolord
Tasarımcı
Tasarımcı

Pzt Oca 07, 2019 12:27 pm

Tahminim o setlerin yapım klavuzları olmayabilir. Tıpkı o dönemde kutu arkalarında yer alan alternatif yapımar gibi bizlere fikir vermesi için konmuş resimler olabilir. Yapım klavuzunda 4-5 farklı yapım vardı sanırım.

fisherman
Meraklı
Meraklı

Pzt Oca 07, 2019 12:32 pm

Legolord yazdı:
Pzt Oca 07, 2019 12:27 pm
Tahminim o setlerin yapım klavuzları olmayabilir. Tıpkı o dönemde kutu arkalarında yer alan alternatif yapımar gibi bizlere fikir vermesi için konmuş resimler olabilir. Yapım klavuzunda 4-5 farklı yapım vardı sanırım.
o vinçli fabrika ve kepçede gözüm var. Çok güzel modeller.

Kullanıcı avatarı
Governor
Tasarımcı
Tasarımcı

Sal Oca 08, 2019 10:48 am

öncelikle böyle retro set incelemeleri benim de çok hoşuma gidiyor, güzel bir katkı oldu foruma teşekkürler.

Geçenlerde bit pazarından 1 torba parçayı 50 tl karşılığı aldım, parça sayısına göre muhteşem bir alışveriş oldu. Tek sıkıntısı parçalar rutubet kokuyordu. Ben de senin yaptığın gibi önce bulaşık deterjanıyla yıkadım, ardından büzgülü bir kumaş torbaya kılıf (motosiklet kaskının kumaş kılıfı) ağzını iyice bağlayıp çamaşır makinesine attım, 30 derecede 40 dakkalık bir yıkamadan sonra parçalarda kokudan eser kalmamıştı. Sana da tavsiye ederim, sararan parçalar için ise hidrojen peroksit içerisinde güneşte bekletme yöntemi var. Ne zamandır deneyeceğim ama kısmet olmadı. Önümüzdeki yaza denerim artık.

Not: Başlık Set İncelemeleri Arşivi>Retro kategorisine taşınmıştır.
Modülerin hastasıyım, rampaların ustasıyım B)

fisherman
Meraklı
Meraklı

Sal Oca 08, 2019 11:55 am

Governor yazdı:
Sal Oca 08, 2019 10:48 am
öncelikle böyle retro set incelemeleri benim de çok hoşuma gidiyor, güzel bir katkı oldu foruma teşekkürler.

Geçenlerde bit pazarından 1 torba parçayı 50 tl karşılığı aldım, parça sayısına göre muhteşem bir alışveriş oldu. Tek sıkıntısı parçalar rutubet kokuyordu. Ben de senin yaptığın gibi önce bulaşık deterjanıyla yıkadım, ardından büzgülü bir kumaş torbaya kılıf (motosiklet kaskının kumaş kılıfı) ağzını iyice bağlayıp çamaşır makinesine attım, 30 derecede 40 dakkalık bir yıkamadan sonra parçalarda kokudan eser kalmamıştı. Sana da tavsiye ederim, sararan parçalar için ise hidrojen peroksit içerisinde güneşte bekletme yöntemi var. Ne zamandır deneyeceğim ama kısmet olmadı. Önümüzdeki yaza denerim artık.

Not: Başlık Set İncelemeleri Arşivi>Retro kategorisine taşınmıştır.
Retro parçaların en büyük sıkıntısı bayatlama, kötü kullanım ve sağlam parçaların yanında kırıklar ile gelmesi. Toto gibi resmen. Özellikle sağlam parçaları ayırma, sağlam gibi dursa da zedeli darbelileri ayırma (ben parça ikamesi artıncaya kadar elimde tutuyorum) ve kırık yada at gitsin parçalarından sonra elde kalanlar ile set yapmaya çalışıyorum. kılavuları yok kutu zaten hiç yok. PDF lere abanıyoruz artık. Bundada 1990 öncesi 80 li yıllara ait PDF lerin sayfa sıraları karışık yüklenmiş. Anlamak ve takip etmek biraz sıkıntılı öbür türlü eğer hesaplı fiyat görürsem hiç affetmiyorum direkt alıyorum.

Parça temizleme için bana da Yasin tavsiye etti. İlk önce bulaşık deterjanlı suda bekletip sonra bulaşık fırçasını tek tek vurdum. Büyük parçalar kolayda küçük parçalar sıkıntı. Artık fırça değecek parçalardan sonra kalan küçük parçaları deterjanlı suda elimi merdane yaparak güzelce yıkadım. Koku filan kalmıyor. Bundan sonra çamaşır makinesini gerek görmedim.

Eğer fırsatım olursa ilk bulldozer olan LEGO 856 Bulldozer incelemesini yapmayı düşünüyorum. Valla benim gibi elinde retro parça olan bir sürü arkadaş var. Bu furyayı başlatırsak hem site canlanır hemde zevkli bir forum olur.

Kullanıcı avatarı
Legolord
Tasarımcı
Tasarımcı

Cum Oca 11, 2019 9:09 am

Bendekilerin hepsi tozlandı. Temizlemekle uğraşımıyorum ama kırılma problemleri çok can sıkıcı.

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir