LEGO Türkiye Hakkında

Diğer bölümlere uymayan, LEGO® ile ilgili tüm içerikleri bulabileceğiniz ve paylaşımlarını yapabileceğiniz, sorularınızı sorabileceğiniz alan.

Moderatör: MicrOmega

BKBY
Acemi
Acemi

Prş Oca 03, 2019 6:56 pm

Herkese merhaba :)
LEGO Türkiye Ofisi ile ilgili ne düşünüyorsunuz merak ediyorum. Sizce de çok “ulaşılmaz”ı oynamıyorlar mı?
Facebook sayfalarından dönüş ya yapılmıyor ya da siliniyor yorumlar. Çalıştığını bildiğimiz kişilere mesaj atsanız dönüş asla olmuyor.
LEGO Certified Store’un hesabı allahtan sosyal medyada olsun diğer mecralarda olsun aktif ve ulaşılabilir. Ama ben isterdim ki ellerinde böyle bir kitle varken sadece indirimde bindirimde haberleşmeyelim |D

Kullanıcı avatarı
Governor
Tasarımcı
Tasarımcı

Prş Oca 03, 2019 7:13 pm

Öyle bir konuya değindin ki söyleyecek bir ton şey var. Doğru düşünmüşsün sonuna kadar katılıyorum, hatta ve hatta LEGO'nun Türkiye ofisi olduğu konusunda şüphe duymaya başladım :D Normalde bir ülkede resmi tanınan bir LUG olduğu zaman iletişim bilgileri o ülkenin ofisiyle paylaşılıyor, o ülkenin ofisi çağırıp bir çay içip tanışıyor sohbet ediyor, bir alıcı olarak sıkıntılar neler bunlar dinleniyor özellikle negatif olanlar hakkında bilgi alınıyor gibi şeyler var. Türkiye'de yok. Tanınalı 1 yıl kadar bir süre oldu ancak açıkçası bizi ne arayan var ne soran :) buna karşın doğrudan Danimarka sürekli olarak bizden bilgi istiyor, yılın belli dönemlerinde rapor veriyoruz, üstüne doğrudan bölüm şefi arada hal hatır soruyor! (şaka değil). Bu yıl ilk defa da olsa ufak bir seti incelememiz için gönderdiler. Bir şekilde ailenin bir parçası gibi hissetmemizi sağlamaya çalışıyorlar.

Nedense LEGO Türkiye ofisinden bu şekilde bir yaklaşım henüz alamadık, isteriz ki bir aktivite yapılması planlanıyorsa bunun haberini öncelikli olarak bize versinler. Neden haber versinler ki diyen olursa şöyle söyleyeyim. LEGO Group Danimarka'dan bize örnek veriyorum Bugatti Chiron setinin fotoğraflarını hiç bir yerde gözükmeden 10 gün önce göndermişti, neden? basın açıklamamızı hazırlayalım tanıtımı koyalım hazırlığımızı yapalım ve belirlenen tarihte tüm dünya ile aynı anda haberi duyuralım diye. Set ile ilgili haberleri zaten oradan alıyoruz ama bir yerde bir aktivite yapılacaksa veya bir indirim olacaksa bunu LEGO Türkiye'nin bize belli bir zaman önceden bildirmesini isteriz.

Ayırdına varılamayan nokta belki de bizim kâr amacı güden bir grup değil bir alıcı grubu olmamız. Türkiye şartlarında ve hatta pek çok ülkede de ucuz sayılamayacak bir hobiye para harcayan bir tüketici grubuyuz. Al-sat yapan insanların telefonlarına dönmemelerini anlarım da biz alıcılara dahi bu kadar mesafe koymak anlaşılır değil. Ama bizim sevgimiz LEGO'nun kendisine neticede. O yüzden yapacak bir şey yok maalesef.
Modülerin hastasıyım, rampaların ustasıyım B)

Kullanıcı avatarı
pekaziz
Meraklı
Meraklı

Prş Oca 03, 2019 7:33 pm

Lego Türkiye'den tanıdığım tek kişi parça kaybolduğu zaman benimle konuşan Ümit Bey. Kendisi gayet nazik birisi, bugüne kadar isteklerime hiç hayır demedi :)

Yukarıda yazılanlara katılmamak elde değil ama. Keşke bir zamanlar Panel Kırtasiye veya Nezih kitabevi (bunu yanlış hatırlıyor olabilirim) tarafından yapılan özel indirimler Lego Türkiye tarafından yapılsa, buradaki arkadaşların kendi çabalarıyla düzenledikleri buluşmalara destek verse veya en azından bir temsilci gönderse, sıkıntılarımızı, dertlerimizi, önerilerimizi dinlese ne iyi olurdu.

Benim Lego Türkiye diyince aklıma, müşterinin taleplerine her daim olumlu cevap veren ama hayalet adam misali görünmez ve soğuk bir şirket geliyor maalesef.

Sonradan aklıma geldi, madem Danimarka ofisi ile aramız fena değil, Türkiye'deki iletişimsizliği ve son dönemki fiyat politikasını kendileriyle paylaşsak nasıl olur acaba? İspiyoncu gibi mi görünürüz? :)

Kullanıcı avatarı
Governor
Tasarımcı
Tasarımcı

Cum Oca 04, 2019 9:25 am

pekaziz yazdı:
Prş Oca 03, 2019 7:33 pm
Sonradan aklıma geldi, madem Danimarka ofisi ile aramız fena değil, Türkiye'deki iletişimsizliği ve son dönemki fiyat politikasını kendileriyle paylaşsak nasıl olur acaba? İspiyoncu gibi mi görünürüz? :)
Heheheh ben o ispiyonculuğu çoktan yaptım, fiyatlarla ilgili değil ama hayaletlikle ilgili. Biz bi hatırlatalım dediler. Ama değişen bir şey olmadı :( Bunu da burada yazmaktan neden çekinmiyorum derseniz, sonuçta bir topluluğuz, temsilcisi olarak bana söylenen şeyler "confidental" etiketi taşımadığı sürece gelip burda size aksettirmek boynumun borcu diye düşünüyorum, olur da lego türkiyeden birileri -olmaz ya- okursa alınmaca gücenmece yok :)

Kullanıcı avatarı
pekaziz
Meraklı
Meraklı

Cum Oca 04, 2019 9:45 am

Bence fiyatları konuşmak da gerekiyor. Yurtdışında 15 dolar olan speed champions setlerini 110 liradan satmak nedir? Resmen kuru 7ye sabitlemişler. İnsaf gerçekten.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Montajcı
Montajcı

Cum Oca 04, 2019 10:17 am

Bizim ülkenin kronik sorunu bu. Bir dönem orjinal bilgisayar oyunu temini için malum bir firmanın insafında yıllarca kazıklandık. Üstüne onca paraya rağmen rezil olmalarımız da dahil. Allahtan steam, origin gibi platformlar girdi de ucuz orjinal oyunlara ulaşabildik. Bu sadece bir örnek. Markalar hep değişsede zihniyet aynı. Az iş çoooook para. Sosyal sorumluluk ya da o işle ilgili tüketici aktiviteleri onlar için maliyetten öte değildir. Ben direk lego ile aracısız bağlantı kurulmasından yanayım. Bu aracı işleri birilerinin kolay zenginleşmesinden başka bir şey değil. Benim görüşüm bu. Ben yıllardır böyle bir büronun varlığından bile haberdar değilim.

Kullanıcı avatarı
pekaziz
Meraklı
Meraklı

Cum Oca 04, 2019 2:21 pm

Az önce Lego Türkiye'ye fiyatlar ile ilgili uzunca bir eposta gönderdim. Gelen cevabı burada paylaşacağım :)

Kullanıcı avatarı
amok
Meraklı
Meraklı

Cum Oca 04, 2019 2:29 pm

pekaziz yazdı:
Cum Oca 04, 2019 2:21 pm
Az önce Lego Türkiye'ye fiyatlar ile ilgili uzunca bir eposta gönderdim. Gelen cevabı burada paylaşacağım :)
pekaziz yazdı:
Cum Oca 04, 2019 9:45 am
Bence fiyatları konuşmak da gerekiyor. Yurtdışında 15 dolar olan speed champions setlerini 110 liradan satmak nedir? Resmen kuru 7ye sabitlemişler. İnsaf gerçekten.
Fiyatları Euro üzerinden değerlendirmeniz lazım. LEGO Türkiye fiyatları Euro fiyatına göre belirliyor doğal olarak. Ama Euro'yu 7 almışlar çoğu sette, ki bu da normal aslında, kurun bu kadar hareketli olduğu bir ortamda Euro'yu 7 almak gayet makul.

Özetle; LEGO'nun Türkiye fiyatları gayet normal.

Kullanıcı avatarı
pekaziz
Meraklı
Meraklı

Cum Oca 04, 2019 2:42 pm

Sorun şu ki 15 euro olan speed champions serisi 110 lira, aynı şekilde 15 euro olan deep sea creatures 90 lira. Kafalarına göre farklı fiyat vermişler bana kalırsa.

Kullanıcı avatarı
amok
Meraklı
Meraklı

Cum Oca 04, 2019 2:58 pm

pekaziz yazdı:
Sorun şu ki 15 euro olan speed champions serisi 110 lira, aynı şekilde 15 euro olan deep sea creatures 90 lira. Kafalarına göre farklı fiyat vermişler bana kalırsa.
Tahminim; fiyatları LEGO Store, LEGOLAND Discovery Centre, Adore Oyuncak, Toyzzshop vs. kendi kafasına göre belirlemiyor, öyle olsaydı hepsinde aynı ürün aynı fiyata (etiket fiyatından bahsediyorum, indirim olayı ayrı) olmazdı. Yani fiyatları LEGO kendisi belirliyor; nakliye, vergi, vs. de dikkate alarak. Avrupa'nın bir çok ülkesinde fiyatlar arasında uçurum var, bizimkiler en azından en uygun Avrupa ülkelerine kıyasla (İngiltere ve Almanya) yaklaşık olarak aynı.

Keşke daha ucuz olsa tabii ama bence fiyat konusunda şikayet etmek en son yapılacak şeylerden biri :) Bizim şikayetimiz muhatap bulamamak, resmi LUG olduğumuz halde bizi kimsenin sallamaması, yeteri kadar etkinlik yapılmaması, AFOL'lara yönelik çalışmaların yapılmaması vs... LEGO'nun bizimle bağ kurması gerekirken (LEGO Türkiye'nin ya da certified LEGO Store olarak LEGO Store Turkey'in), bizim onlara erişmek için çaba harcamamız, ve hatta buna rağmen hiçbir şey yapılmaması.

LEGO Store Turkey zaten maalesef olaya tamamen ticari yaklaşıyor. Bilmiyorlar ki ya da algılayamıyorlar ki; bu tarz sosyal paylaşım grupları, siteler, forumlar, uygulamalar vs. kendilerinin satışlarını doğrudan etkileyen şeyler, yani aslında ticari olarak yaklaşsa bile çok fazla ağırlık vermesi gereken şeyler. Sonuçta hobi diğer insanlarla paylaştıkça insanı daha da içine çeken bir şeydir, dolayısıyla daha fazla alım yaptırır insana paylaşımlar, etkinlikler, vs.

brkylmz
Acemi
Acemi

Cum Oca 04, 2019 7:33 pm

Su an ilk defa bi muhabbette adi gecti :P

Varliklarini bile bilmiyordum. Ne ise yaradiklari konusunda da net bir fikrim yok ama fiyatlarin yuksek oldugu konusunda ben de hem fikirim. NY eyalet vergisini ekleyince dahi amerika fiyatlari daha dusuk burdan. anliyorum dalgali kurdan dolayi kuru yukari sabitlemissiniz ama hazir kur dusukken bari promosyonlar yapip fiyati asagi cekin. sonra kur yukselince zaten etiket fiyatindan satarsiniz.

bu arada bu grubun ve diger lego topluluklarinin degerini bilmedikleri konusunda soylediklerinizin altina imzami atabilirim. gruplarin yarattigi carpan etkisinin farkinda degiller sanirim.

BKBY
Acemi
Acemi

Cum Oca 04, 2019 7:45 pm

amok yazdı:
Cum Oca 04, 2019 2:58 pm
pekaziz yazdı:
Tahminim; fiyatları LEGO Store, LEGOLAND Discovery Centre, Adore Oyuncak, Toyzzshop vs. kendi kafasına göre belirlemiyor, öyle olsaydı hepsinde aynı ürün aynı fiyata (etiket fiyatından bahsediyorum, indirim olayı ayrı) olmazdı. Yani fiyatları LEGO kendisi belirliyor; nakliye, vergi, vs. de dikkate alarak. Avrupa'nın bir çok ülkesinde fiyatlar arasında uçurum var, bizimkiler en azından en uygun Avrupa ülkelerine kıyasla (İngiltere ve Almanya) yaklaşık olarak aynı.

Keşke daha ucuz olsa tabii ama bence fiyat konusunda şikayet etmek en son yapılacak şeylerden biri :) Bizim şikayetimiz muhatap bulamamak, resmi LUG olduğumuz halde bizi kimsenin sallamaması, yeteri kadar etkinlik yapılmaması, AFOL'lara yönelik çalışmaların yapılmaması vs... LEGO'nun bizimle bağ kurması gerekirken (LEGO Türkiye'nin ya da certified LEGO Store olarak LEGO Store Turkey'in), bizim onlara erişmek için çaba harcamamız, ve hatta buna rağmen hiçbir şey yapılmaması.

LEGO Store Turkey zaten maalesef olaya tamamen ticari yaklaşıyor. Bilmiyorlar ki ya da algılayamıyorlar ki; bu tarz sosyal paylaşım grupları, siteler, forumlar, uygulamalar vs. kendilerinin satışlarını doğrudan etkileyen şeyler, yani aslında ticari olarak yaklaşsa bile çok fazla ağırlık vermesi gereken şeyler. Sonuçta hobi diğer insanlarla paylaştıkça insanı daha da içine çeken bir şeydir, dolayısıyla daha fazla alım yaptırır insana paylaşımlar, etkinlikler, vs.
Ben LEGO Store konusuna katılmıyorum ya... Aslında sosyal medyada olsun birebir ilişkilerle olsun çok güzel iletişim kuruyorlar.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Montajcı
Montajcı

Cum Oca 04, 2019 7:47 pm

Yine söylemekte fayda var. Fiyatlar avrupalı adam için ideal. Türkiye için yüksek. Alım gücümüz düşük. Asgari ücrete göre oranlayınca anlaşılır. Adamlardaki asgari ücrete oranla ülkedekini hesaplarsanız farkı görürsünüz. Alım gücünün en kolay hesaplama yöntemi bu.

brkylmz
Acemi
Acemi

Cum Oca 04, 2019 9:21 pm

TEORI yazdı:
Yine söylemekte fayda var. Fiyatlar avrupalı adam için ideal. Türkiye için yüksek. Alım gücümüz düşük. Asgari ücrete göre oranlayınca anlaşılır. Adamlardaki asgari ücrete oranla ülkedekini hesaplarsanız farkı görürsünüz. Alım gücünün en kolay hesaplama yöntemi bu.
Hocam hadi alim gucunu falan da bi kenara birak USA Store'da 349 USD olan Bugatti su an Kanyon Lego Store'da 471 USD. Dolar kazanan amerikali bile reddit'te falan 350 dolara isyan ederken bizim 471 dolar odemeyi normallestirmememiz lazim.

Alim gucune gore bakacak olursak amerikaliya sunu sormak gerekir : Lego Bugatti icin 2499 USD verir misin? :D Tabi alacagimiz cevap az cok ortada.

Kullanıcı avatarı
pekaziz
Meraklı
Meraklı

Cum Oca 04, 2019 9:59 pm

TEORI yazdı:
Benim aslında Lego'ya mesaj atarken kastettiğim buydu. Steam, Spotify, Netflix vb. firmalar ülkemiz için ayrı fiyat politikası yürütüyorlar, Lego niye bunu yapmıyor da kura bağlı olarak zamları çat diye acımadan yansıtıyor diye. Resmi LUG olmuşuz, buluşma anketine dahi 10 kişi katılmıyor. Önce senin Lego kültürünü şu ülkede adam gibi oturtman lazım. İki ayda bir friends city indirimi yaparak anca karını attırırsın.

https://pin.it/ejxnift6bqwpof

Şu adam Hollanda'daki yaşayan bir kamyon şöförü. Yaratıcılığı, zekası, ufku vs hepsi olağanüstü, hiç lafım yok. Mesleğini de kesinlikle küçümsemiyorum. Ama adamın Lego odası benim salonumdan büyük, parça adedi belki 1000 katı. Hanım ben iki mühendis çalışıyoruz, son aylarda 500 liralık Lego dahi alamaz oldum. Tamam Lego pahalı hobi, kimsenin de benim arzularımı tatmin etme bi bir yükümlülüğü yok ama bu ülkede bir şeyler yapmak istiyorsan da maddi kısmı görmezden gelmemek lazım.

Kullanıcı avatarı
MicrOmega
Montajcı
Montajcı

Pzt Oca 07, 2019 1:30 am

Adore gider, adore gelir. Satıcı hala aynı kafada, alıcı ise umursamıyor, umursayan da sesini duyuramıyor.Koşulların, kurun durumu ortada herkes de bunun farkında birbirimize hikaye anlatmaya gerek yok. Ne tüketicimiz bir zihniyete sahip ne de satıcımız. Gönül ister ki iletişim kurulsun, bir 20 yıla lugPOL ayarına gelelim ama zor bu işler.

LLDC'de yetişkin gecesi yaptılar birebir gittim kendim gördüm, adam alıyor kendine yapıyor. Forum var da, gelin siz de katılın, paylaşım yapmasanız da okursunuz ilginizi çeken şeyleri diyorsun adam tınlamıyor. Sen bu adamla nereye lug kuracaksın?

Satıcılar derseniz ayrı bir dert. Adam kısa vadede cebine girene bakıyor hiç uzun vadede benim satışlarım ne olur, bu ürünün fan kitlesi ne durumda gibi düşünceler yok.

He peki bunlarla uğraşması gereken ofis nerede? Lego Türkiye Ofisinde çalışan kişilerin de legoyla, şu anki işleri dışında bir alakası olduğunu düşünmüyorum. Varsa aralarında bir babayiğit buyursun paylaşsın Lego bilgisini, koleksiyonunu da görelim bari dengimiz bir adam var mı yok mu. Buradan da sesleniyorum tüm ofis çalışanlarına, varsa aranızda kendine legocu diyen görelim hünerlerini.

Konuyu biraz dağıttım ama işin özü şu ki satıcı da alıcı da (şuradaki bir avuç bizden başka) hatta aradaki adam da (ofisedir bu laf) aynı bilinçsizlikte olduğu sürece Türkiyede adoreler bitmez.

Kullanıcı avatarı
Legolord
Tasarımcı
Tasarımcı

Pzt Oca 07, 2019 12:47 pm

Yalnız şurası bir geçekki, Lego ofis açana kadar Adore Lego'nun kökünü kuruttu. Lego'nun Türkiye'de ofis açması sonucunda Avrupa ile aynı fiyata alabiliyoruz setleri artık. Son fiyat artışını sadece bugün için değil, bütün seneyi düşünerek yapmış olabilirler. Zira memlekette dövizin yarın ne olacağını bilmek mümkün değil.

Memleket, forum ve hobi ile ilgili mevzulara gelince. Gavurlar bu konularda daha açık ve paylaşımcı. Bizde kişi olarak düşünmek yerine, olaya toplum olarak bakmak lazım. Biz onlar gibi değiliz, olamayız. Tabularımız var bizim. Haliyle, yapıp paylaşan 10 kişinin yanında, kendi kendine yeten 100 kişi var. Önceki forumda yarışmalar yapılırdı, katılımcıların sayısı iki elin parmakalarını geçmezdi. Mücadele edelim ama bazı olayları kabul edelim, sadece pes etmeyelim.

Kullanıcı avatarı
leonor
Acemi
Acemi

Pzt Oca 07, 2019 10:38 pm

Bu foruma her gün girip ''yeni birşey var mı'' diye bakan bir kullanıcıyım.
Eminim burada yazılanları okuyan da çok insan var ama çıkıp da birçoğu fikrini belirtmiyor.
Yurtdışında yapılan paylaşımlara, işelere bakıyorum; resmen aşmışlar.
Burada da gerçekten ilgili olan insanlar var; bu işi takip edenler var.
Mesela Lego Store'a bu sene gelen Harry Potter CMF serisinin ilk günden bitmesi,
Veya Space Squad'ın ilk günden bitmesi bunu net bir şekilde açıklıyor bence...
Ama Lego Türkiye diye bir oluşum olduğundan bile bu başlıkla birlikte haberim oldu.
Ne yazık, biz istediğimiz kadar uğraş verelim; buraya yazılan onca mesaja çıkıp yanıt vermeyecek olmaları rezalet...
Türkiye'de her alanda olduğu gibi LEGO bile doğru şekilde işlemiyor.
Minifigür koleksiyoncusu

Kullanıcı avatarı
Governor
Tasarımcı
Tasarımcı

Pzt Oca 07, 2019 11:36 pm

Son birkaç gündür iş yoğunluğundan bu başlığa bakamadım, herkesin yazdıklarını şimdi satır satır okudum, söylediklerinizin pek çoğuna katılmamak elde değil. @MicrOmega 'nın dediği gibi acaba işletme mezunu "prezentabl" arkadaşlar mı orada (kalıp olarak genelleme yapıyorum), yoksa çocukluğu yetişkinliği LEGO ile geçmiş işletme mezunu "prezentabl" arkadaşlar mı orada? Bu bir etken midir? Bir babayiğit çıksın da desin ki, biz de boş değiliz :)

@leonor senin son cümlene de üzülerek katıldım. Buna çok benzer bir cümleyi LEGO'ya, "bizim coğrafi bir dezavantajımız mı var acaba?" şeklinde yazdım. Yeni bir ofis olduğunu önümüzdeki yıl daha ilgili olacaklarını söylediler. Tekrar tekrar yazmak lazım aslında.

Buluşmada da bu konuda bu başlık altında konuştuklarımızla ilgili olarak birlikte bir görüş birliğine varıp gerekirse bir ortak metin yazabiliriz.

İlgi istiyoruz, çünkü hakkımız. Düpedüz hakkımız.

Kullanıcı avatarı
pekaziz
Meraklı
Meraklı

Sal Oca 08, 2019 1:25 pm

Fiyatlar ile ilgili Lego'dan gelen cevap şöyle.
Sevgili Baris Tugcu,

Bize ulaştığınız için teşekkürler.

Fiyatlarla ilgili memnuniyetsizliğinizi öğrendiğimize üzüldük. Oyuncaklarımızın fiyatlarını belirlemek pek de kolay değil aslında, ürünlerimizi sattığımı ülkelerdeki nüfusu, taşıma masrafını kur farkını, yerel yasaları, vergi oranlarını ve diğer oyuncakların fiyatlarını da göz önünde bulundurmak durumundayız. Dünyada tamamen birbirinin aynısı olan iki ülke bile olmadığı düşünülürse fiyatları her ülke için özel olarak belirlememiz gerekiyor.

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yılın özellikle ikinci yarısında kur oranında büyük bir değişme yaşandı bu da genel olarak Türkiye'deki neredeyse bütün servis ve ürünlere yansıdı. Bunun yanı sıra vergi oranları da diğer Avrupa Birliği ülkeleri ve Amerika'dan bir hayli farklı. Ayrıca belirtmeliyim ki Amerika için websitemizde gördüğünüz fiyatlar son fiyatlar değil. Oradaki müşterilerimi ürünü satın almaya karar verip adreslerini bildirdiklerinde bulundukları eyalete göre vergileri tutarı fiyatlara satın alma sırasında ekleniyor.

Söylediğiniz gibi Türkiye için bir fiyat düzenlemesi mümkün olabilir tabii ki, bu yüzden de yorumlarınız bizim için çok önemli. Geri bildiriminizi yetkili bölümlere ilettim. Umarım yakında LEGO® ürünleri için de bir düzenleme yapılır.

Umarım bu bilgilerin faydası olur Barış Bey.

Daha fazla bilgi almak isterseniz lütfen bize bildiriniz.

İyi günler dilerim!

Bilgehan
LEGO® Müşteri Hizmetleri

Kullanıcı avatarı
MicrOmega
Montajcı
Montajcı

Sal Oca 08, 2019 9:23 pm

leonor yazdı:
Pzt Oca 07, 2019 10:38 pm
Bu foruma her gün girip ''yeni birşey var mı'' diye bakan bir kullanıcıyım.
Eminim burada yazılanları okuyan da çok insan var ama çıkıp da birçoğu fikrini belirtmiyor.
Yurtdışında yapılan paylaşımlara, işelere bakıyorum; resmen aşmışlar.
Burada da gerçekten ilgili olan insanlar var; bu işi takip edenler var.
Mesela Lego Store'a bu sene gelen Harry Potter CMF serisinin ilk günden bitmesi,
Veya Space Squad'ın ilk günden bitmesi bunu net bir şekilde açıklıyor bence...
Ama Lego Türkiye diye bir oluşum olduğundan bile bu başlıkla birlikte haberim oldu.
Ne yazık, biz istediğimiz kadar uğraş verelim; buraya yazılan onca mesaja çıkıp yanıt vermeyecek olmaları rezalet...
Türkiye'de her alanda olduğu gibi LEGO bile doğru şekilde işlemiyor.
Bahsettiğiniz olayların yaşanmasının asıl sebebinin kendine yeten kitle değil de, kimisinin stokçu olarak nitelendirdiği kitle olduğunu düşünüyorum.

BKBY
Acemi
Acemi

Çrş Oca 16, 2019 10:26 pm

Governor yazdı:
Normalde bir ülkede resmi tanınan bir LUG olduğu zaman iletişim bilgileri o ülkenin ofisiyle paylaşılıyor, o ülkenin ofisi çağırıp bir çay içip tanışıyor sohbet ediyor, bir alıcı olarak sıkıntılar neler bunlar dinleniyor özellikle negatif olanlar hakkında bilgi alınıyor gibi şeyler var. Türkiye'de yok. Tanınalı 1 yıl kadar bir süre oldu ancak açıkçası bizi ne arayan var ne soran :)
Acaba resmi sayfada hala RLOC olarak görüldüğümüz için mi LEGO bize az destek veriyor. Örneğin LUGPol örneği verilmiş ama o bir RLUG. Eğer TRLUG da dediğiniz bir LUG ise böyle tanınması gerekmez mi? Çünkü belki LEGO Türkiye bilmez ama LEGO Group için RLOC'lara kıyasla RLUG'lar çok daha kıymetli sanki.

Kullanıcı avatarı
Governor
Tasarımcı
Tasarımcı

Cmt Oca 19, 2019 10:35 pm

BKBY yazdı:
Çrş Oca 16, 2019 10:26 pm
Governor yazdı:
Normalde bir ülkede resmi tanınan bir LUG olduğu zaman iletişim bilgileri o ülkenin ofisiyle paylaşılıyor, o ülkenin ofisi çağırıp bir çay içip tanışıyor sohbet ediyor, bir alıcı olarak sıkıntılar neler bunlar dinleniyor özellikle negatif olanlar hakkında bilgi alınıyor gibi şeyler var. Türkiye'de yok. Tanınalı 1 yıl kadar bir süre oldu ancak açıkçası bizi ne arayan var ne soran :)
Acaba resmi sayfada hala RLOC olarak görüldüğümüz için mi LEGO bize az destek veriyor. Örneğin LUGPol örneği verilmiş ama o bir RLUG. Eğer TRLUG da dediğiniz bir LUG ise böyle tanınması gerekmez mi? Çünkü belki LEGO Türkiye bilmez ama LEGO Group için RLOC'lara kıyasla RLUG'lar çok daha kıymetli sanki.
statü açısından RLOC ile RLUG'un bir farkı yok abi, bunun haricinde RLOC ve RLFM LEGO için bir tık daha makbul (online reklamlarının yapılıyor olması açısından) LAN açısından tier 1 ve tier 2 gruplar var bunların hangisinde yer aldığımıza LEGO karar veriyor. Hepsinin yanında LUG, LOC, LFM hepsine eşit değer veriliyor.

LEGO bize az destek veriyor demenden kastının LEGO Türkiye olduğunu düşünüyorum. LEGO Türkiye az destek veriyor demek çok yanlış, çünkü LEGO Türkiye bize hiç destek vermiyor :). Bunun dışında global ofisin bazı beklentileri var yine de kendileri bir Xtra set göndererek güzel bir başlangıç yaptılar, bizim de taleplerimizi iletmemiz gerekiyor, taleplerimiz olması için aksiyonlarımızın olması gerekiyor, aksiyonlarımız olması için de daha fazla kişinin TLRUG ile ilgili çaba göstermesi projeler çıkarması gerekiyor. Ama hepsinden önemlisi insanların bunu ödev olarak görev olarak gördükleri için değil içinden geldiği için yapması gerekiyor. Bu bu şekilde olmadıktan sonra zaten bir sonuç almak mümkün değil.

Kısacası bizim bir arada olup LEGO ile iligili konuşmaktan proje geliştirmekten memnun olan bir topluluk olmamız gerekiyor. Projesi olanlar bunu bana iletebilirler. Hep beraber yapıp keyif alabileceğimiz şeyler ortaya çıkartırız.

Destekten kasıt aslında bizim için parça, set vs olmamalı (benim görüşüm). Çünkü bunlar ortaya çıkmaya başladıktan sonra ortalık karışır bizim memlekette. Bizim destek isteğimiz sadece bir indirim olacaksa, bir organizasyon düzenlenecekse herşey kararlaştırıldıktan sonra basın açıklamasını aynı gün yapabilmemiz için bize de haber verilmesi. Bunu Türkiye'de Toyzzshop'un yapıp (bize indirimleri falan email bültenleri gönderilmeden erken haber veriyorlar zaman zaman) LEGO Türkiye'nin yapmaması üzücü. Cerim Manovi Türkiye'ye geldiğinde organizasyona katılıp röportaj yapma fırsatını LEGO Türkiye'den değil Toyzzshop'tan yakalamamız yine üzücü (demek istediğim, neyseki Toyzz var). Destek isteğimiz aslında bunlar, yoksa çok şükür seti alcak birileri olur grubumuzda bedavada gözümüz yok. Ama "birşeyler kotarırmıyız acaba" gözüyle baktığımızı mı düşünüyorlar acaba? Bilmiyorum günahlarını da almak istemem.

Yeni demem o ki biz böyle iyiyiz aslında :)

• Bilgi
  • Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir